Eskişehir’de Afet Riskli Alan İlanı ve Porsuk Planı

Eskişehir’in Mustafa Kemal, Mahmure, Işıklar, Yeni Mahalle, Kurtuluş, Deliklitaş, İhsaniye ve Hacı Seyit Mahalleleri 2013 yılından beri geçerli bilimsel dayanağı olmaksızın yerleşimlerini riskli alan ilan eden kararın kaldırılması ve yerleşimlerini koruyabilmek için mücadele ediyorlar.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurusu ve Bakanlar Kurulu kararı neticesinde 2013 yılı Mayıs ayında Eskişehir’in merkezindeki sekiz mahalle (Mustafa Kemal Mahallesinin tamamı, Mahmure, Işıklar, Yeni Mahalle, Kurtuluş, Deliklitaş, İhsaniye ve Hacı Seyit Mahallelerininse bir kısmı), toplamda 56 Ha alan afet riskli alan ilan edildi. Öncelikle Eskişehir merkez Köprübaşı ve eski otogar arası alanda “Porsuk Islah Çalışması” olarak 15 Ha alanda başlayan plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebiyle genişletildi. 

Afet riskli alan ilan edilmesiyle doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi özellikle Porsuk etrafını boşaltıp ıslah adıyla oraya çeşitli yatırımlar yapmak için planlar yaptırıyor. Porsuk çevresinde “zemin sıvılaşması” bahanesiyle gerekçelendirilmeye çalışılan dönüşüm devam ederken, örneğin 8 katlı Kılıçoğlu Plaza’ya dokunulmuyor. 

Bu süre zarfında Mustafa Kemal, Mahmure, Işıklar, Yeni Mahalle, Kurtuluş, Deliklitaş, İhsaniye ve Hacı Seyit Mahallelerinin bir kısmından bir araya gelen mahalleliler bu süreçte mücadele edebilmek için Afet Riskli Alan Mağdurları Derneği (AFET-DER)’i kuruyorlar. Eskişehir’in depremselliğini ve riskli alan ilan edilen yerlerin jeolojik-jeofizik açıdan gerçek durumlarını öğrenmek ve doğru bilgiye ulaşabilmek için ilgili bilim insanları ve uzmanlara ulaşıyorlar. Bunun ardındansa, rant hayalleri yaratıla belirsizliklerle dolu bu süreç hakkında vatandaşı bilgilendirmek için el duyuruları basarak 14 Ocak 2017 tarihinde halka açık bir toplantı düzenliyorlar.

Dernek vasıtasıyla Anadolu Üniversitesi’nden zeminle ilgili rapor çıkarttılıyor ve raporda ilgili bölgenin Eskişehir içinde birinci öncelikli riskli alan olmadığı, Eskişehir dahilinde daha riskli alanlar bulunduğu ortaya çıkıyor. Fakat bu daha öncelikli olan alanlara dokunulmadığı tespit ediliyor. Üstelik yine komşuların belirttiği gibi, afet riskli alan olarak gösterilen alandaki yapı stoğunun önemli bir kısmı 2000 sonrası kat karşılığı yeniden yapılmış ve deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş.

Planın mahalleliye sunumuna dair konuştuğumuz dernek temsilcileri, “Bu bölgede yapılan plan, komşularımıza çeşitli görseller ve maketlerle “Çok şanslısınız, buralar sizin olacak, size çok kazandıracak” sözleriyle tanıtılmaktadır. Ancak ne yazık ki, ortada ne imzalanacak sözleşmeye dair bir örnek, ne ara aşamalara dair yazılı bir beyanat bulunmamakta, süreç müphem bir şekilde ilerlemektedir.” diyerek, çok tanıdık bir tabloyu aktarmaktadırlar. Biliyoruz ki nice dönüşüm hikayeleri vaadlerle başlamaktadır. 

Eski Sanayide Dönüşüm

Benzer bir şekilde, eski sanayi bölgesi olarak da adlandırılan bölgedeki dört mahalle (Huzur, Gündoğdu, Yenidoğan ve Emek Mahalleleri) geçtiğimiz Mart ayında afet riskli alan ilan edilmişlerdir. Burada da toplam 257 komşu bir araya gelip dava açarak sürece dahil olmuş ve örgütlenme çabalarını sürdürmektedirler.

1 Comment

  1. Kentsel donusum RANTSAL DONUSUM oldu…..maalesef SOSYAL DEMOKRAT HALKCI belediyemiz bu konuda sınıfta kaldı BATI KENT zemini daha yumusak eskiden tarla idi..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*