Haklarının takibi için #mahallelermecliste

Mahalleler Birliği çatısı altında birlikte mücadele eden İstanbul, İzmir ve Kocaeli’den 53 mahallenin temsilcileri, 6306 sayılı Afet Kanunu’nda  yapılan yeni düzenlemelere dair görüş ve önerilerini TBMM’de bulunan siyasi partilere iletmek üzere Ankara’ya gidiyor. 

mb1

Temsilciler heyeti 12 Haziran 2016, Pazar günü saat: 13.00’te Mecidiyeköy Cevahir AVM önünden komşularının katılımıyla gerçekleştirecek basın açıklamasının ardından yolcu edilecek.

Mahalleler “Biz buradayız” diyor

Haftaiçinde TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin il başkanlıklarını da ziyaret eden temsilciler heyetinin ileteceği talepler şu şekilde:

1- 6306 sayılı kanuna göre dönüşüm uygulaması yapılan yerlerdeki yerleşimciler, sermaye çevrelerinin keyfiyetine terk edilmemelidir. Kamu idarecileri, halktan ve haktan yana tutum almalıdır.

2- Riskli alan ve rezerv alan kararlarının dayanakları gerçekçi olmalı ve bu kararlar yerleşimcilerle paylaşılarak görüş ve rızalarına başvurularak alınmalıdır. Kanunun gücüne dayanarak, bir güçsüzleştirme aracına dönüştürülmemelidir.

3- 775- 2981- 4706 sayılı kanunlardan doğan haklarımız garanti altına alınmadan yerleşim alanlarımıza ilişkin bizleri yok sayan kararlar alınmamalıdır.

4- Getirilen yeni düzenlemedeki % 65 ruhsatsız yapı şartına dayalı “riskli alan” kararı alma hükmü değiştirilmelidir.

5- Nasıl tanımlanacağı ve uygulanacağı belli olmayan “kamu güvenliği” tanımına açıklık kazandırılmalıdır.

6- 6306 sayılı kanuna dayalı alınan kararlara karşı dava açma sürelerinde, halkı her gün Resmi Gazete okumaya mecbur kılan, haklarımızı aramayı zorlaştıran hüküm değiştirilmelidir.

7- Riskli alan ilan edilen yerlerdeki riskli olmayan veya güçlendirmeyi tercih eden yapı sahiplerinin rızası olmadıkça, proje bütünlüğü gerekçesiyle kamulaştırma yoluna gidilmemelidir.

8- Acele kamulaştırma kararlarından vazgeçilmelidir.

Gelişmeler #mahallelermecliste hashtag’inden takip edilebilecek.

mb2

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*