İzmir Mahalleler Birliği’nden Açıklama

Kaynak: Evrensel.net

BASIN KURULUŞLARINA VE KAMUOYUNA

Bizler; iki çocuk canımızın, su çukuruna düşerek hayatını kaybettiği ‘cinayetin’ yaşandığı Karabağlar İlçesi Mahallelerin dernekleriyiz.

Başta çalışmaları yapan üstlenici firma ve ihmali bulunan tüm kurum ve kuruluşların hesap vermeleri için yürütülecek süreçlerin yargısal anlamda adaletin yerini Bulması için DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ.

Bugüne kadar, kentsel dönüşüm adı altında ‘hayatlarımızı ve mahallelerimizi yok etmek’ için dayatılan uygulamalara karşı çabalarken, hemen yanı başımızdaki dere yatağında RANT ve para hırsı uğruna, yol kenarına hiçbir güvenlik tedbiri alınmadan açılan bu ölüm çukurunda biri 5 diğeri 8 yaşında 2 canımız hayatını kaybetti.

Biz mahalle STK’ları olarak ailesinin derdiyle ilgilenememiş olmamız nedeniyle ayrıca üzgünüz.

İzmir ili Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi Heyelan Alanı diye tabir edilen bölge de inşaat çalışmaları devam eden alanda meydana gelmiştir. Söz konusu alanda kazı çalışmaları başlatılmıştır. Yapılan çalışmalar ‘çevre ve iş sağlığı güvenliği’ tedbirleri alınmadan sürdürülüyor olması nedeniyle 2 çocuk can hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca 16/01/2018 tarihinde, Mahalle heyetleri olarak, orada kalan aile yakınlarına taziye için yaptığımız ziyaret sırasında gördük ki o çukur hala hiçbir güvenlik tedbiri alınmadan öylesine açık duruyor.

Sosyal terimlerin kullanıldığı bir ülkede, Baraka da yaşayan yoksul çocukları olmanın bedeli ölüm çukurlarında can vermek olmamalıydı!

Dolayısıyla;

Yapılan çalışmaları ruhsatlandıranlar, önlemlerin alınıp alınmadığını denetlemeyenler, İzmir ilinde barınma ihtiyacını halen çadırda gidermek durumunda kalan yurttaşlarına yardımcı olmayan merkezi ve yerel kurumlar, birinci derecede sorumludur.

Biz İzmir Mahalleler Birliği olarak, ailesinin adalet mücadelesinin yanında olacağımızı beyan ediyor, bütün sorumluların yargılanması ve etkin bir yargılamayla cezalandırılmalarını istiyoruz.

İZMİR MAHALLELER BİRLİĞİ

kaynak: Evrensel.net

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*