Kirazpınar Mahallesi’ndeki Yıkımın Fotoromanı

Bu haber, beyond.istanbul sitesinden alınmıştır.

 

Metrekareye 65 kg yağmur suyunun düştüğü günde, TOMA suyu ile ıslanan insanların bir günü…

18 Temmuz günü İstanbul sel ile boğuşurken komşusu Gebze’nin Kirazpınar Mahallesi, kentsel dönüşüm yıkımlarına karşı mücadele veriyordu. Osmangazi Köprü yoluna komşu Şehit Gaffar Okkan Caddesi üzerindeki yer alan 26 evin yıkımı için Gebze Belediyesi zabıta ekipleri, polis ve jandarma iş makineleri ile mahalleye geldi.

Emlak Konut GYO ve TOKİ’nin yaptığı Gebze Emlak Konutları 3. Etap Projesi için metrekaresine 800 TL fiyat biçilen evlerini boşaltmak istemeyen mahallelinin evleri, mahkemenin Yürütmeyi Durdurma kararına rağmen yıkılmak istendi, kısmi yıkım gerçekleştirildi.

Yıkımların sebebi olan Gebze Emlak Konutları 3. Etap Projesi’ni, Emlak Konut sitesinde “inşaatı devam eden projeler” kategorisi altında aşağıdaki metin ve görseller ile tanıtıyor:

EMLAK KONUTLARI Gebze Emlak Konutları 3. Etap projemizde; 2+1, 3+1, 4+1, 4+1 dublex Daire Tiplerinden oluşan 1955 adet konut satışa sunulmuştur. Projede toplamda 37 blok bulunmaktadır. Gebze Emlak Konutları’nın Sizlere Sundukları; Açık — Kapalı Otopark, Sosyal Tesis — Süs Havuzları, Çocuk Oyun Alanları, Yürüyüş Yolları, %70 Yeşil Alan, 24 Saat Güvenlik, Konforlu Yaşam

Bir mahalleli mescitten sela okuyarak komşularını yıkıma karşı direnmeye çağırdı. 16 kişinin gözaltına alındığı direnişin sonunda çöp konteynırları ve araçlar ile kurulan barikatlar kaldırıldı ve evler yıkıldı.

Son yüzyılın en yağışlı günlerinden birinde sıkılan TOMA suyu
Kentsel dönüşüm projeleri sonucu mahalle esnafı da mağdur oluyor
Hafriyata dönüştürülen hayatların sarı rengi
Yıkılan sadece evler değil, hayvanların da barınakları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*