Okmeydanlının Okmeydanı’ndan “Sürgün Planlarına” “Yürütmeyi Durdurma” kararı

İstanbul Beyoğlu ilçesi Okmeydanı Semtini rant alanı haline getirmek amacıyla hazırlanıp onaylanan 1/5000 Ölçek Nazım İmar Planları bir kere daha durduruldu.

2007 yılından beri çeşitli kereler gündeme gelen Okmeydanı Dönüşüm projesinde Beyoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri halkı yok sayan planlarla 2012 yılında Okmeydanlıların karşısına çıkmıştı. 13/08/2012 tasdik tarihli Beyoğlu ve Şişli İlçesi, 1/5000 ölçekli Okmeydanı Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı ve Etkileşim Geçiş Alanı Nazım İmar Planı Okmeydanı Çevre Koruma Derneği çatısı altında biraraya gelen Okmeydanlılar tarafından açılan iptal davaları ile iptal edilmişti.

Bunun akabinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi’nce 18.03.2016 tarihinde 552 sayılı kararı ile mahkemece iptal edilen planlarda küçük değişiklikler yapılarak rant planları yeniden onaylandı. Okmeydanı Tarihi Sit Alanları Koruma Amaçlı Etkileşim Geçiş Sahasına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nına da mahalleli Şişli ilçesi sınırlarında kalan alan için Okmeydanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği; Beyoğlu ilçesi sınırlarında kalan alan için de Okmeydanı Çevre Koruma Derneği çatısı altında biraraya gelerek itirazlar etti. Akabinde planların iptali talepli davalar açıldı.

Açılan davalarda İstanbul 3. İdare Mahkemesi tarafından 06/11/2017 tarihinde 18.03.2016 tarihinde 552 sayılı kararı ile onaylanan Okmeydanı Tarihi Sit Alanları Koruma Amaçlı Etkileşim Geçiş Sahasına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı gerekçesi ile yürütmeyi durudurma kararı verildi.

İdare umarız yerleşimcilerini yok sayan, yerleşimcilerine hayatlarına uygun olmayan koşulları dayatan sürgün planları yapmaktan vazgeçer. Okmeydanlılar yerleşimlerinde komşuluklarını, haklarını ve mahalllerini koruyan planlar yapılana kadar rant amaçlı projelere geçit vermemekte kararlılar.Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ilk ve son sayfasını paylaşıyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*