Pınar ve Ferahevler Mahalleleri Haklarını Savunmak için Bölge İdare Mahkemesindeydi!

Sarıyer ilçesi Ferahevler Mahallesi ve Pınar Mahallesi sakinleri mülkiyet haklarının güvenceye kavuşması için 31 Ocak sabahı İkitelli’deki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin yolunu tuttu. 

Sarıyer Mahalleler Birliği’nin uzun süredir verdiği mücadele sonucunda Sarıyer Belediyesi söz konusu hakların güvenceye alınabilmesi için gerekli ıslah planlarını yapmış ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne yollamıştı. Ne var ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi usülsüz bir şekilde planları meclis gündemine almamış, geçmiş mahkeme kararları ile bağdaşmayan bir gerekçeyle Sarıyer Belediyesi’ne bildirmişti. Bunun üzerine Sarıyer Belediyesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne dava açmış, Sarıyer Mahalleler Birliği de davanın doğrudan muhatabı olan mahallelilerce başlatılan bir müdahillik kampanyası düzenlemişti. 

Geçtiğimiz aylarda Ferahevler ve Pınar Mahallelerinden komşularımızın müdahillik talepleri kabul edildi. Bunun üzerine tekrar bir araya gelen mahalleliler haklarını ve hayatlarını savunmak için Sarıyer ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri arasında Ferahevler ve Pınar mahallelerine dair açılmış davanın duruşmasına katılmak üzere yaklaşık 300 kişiyle İkitelli’deki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin yolunu tuttu. 

Belediye avukatlarının konuşmalarının ardından söz alan mahalle heyetleri, söz konusu mahallelerdeki hayatlarını nasıl kurduklarını, verdikleri binbir emek ve mücadeleleri anlatarak, buna rağmen hala yaşadıkları yerlere dair hukuki güvencelerinin olmadığını ve mücadelenin bu şekilde devam ettiğini vurguladılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen gelen avukatın duruşma esnasında mahallelilere dair “işgalci” kelimesini kullanması üzerine kısa bir gerginlik yaşandı. Ancak her halükarda her iki mahalle heyeti de, meselenin iki belediye arasında dönen hukuki bir meseleden ziyade, doğrudan kendilerini ilgilendiren hayati bir mesele olduğunu vurgulayarak kendilerini ifade ettiler.

Çıkışta kısa bir basın açıklaması yapan mahalleliler, bir dahaki duruşmalara hazırlanmak üzere evlerine döndüler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*