Sarıyer Fatih Sultan Mehmet ve Baltalimanı Mahalleleri Bakanlık Planlarına İtiraz Etti

Armutlu mahallesi olarak da bilinen Sarıyer ilçesi Baltalimanı ve Fatih Sultan Mehmet mahalleleri sakinleri geçtiğimiz günlerde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek Bakanlık tarafından yapılan 1000 ve 5000 planlara itiraz dilekçelerini verdiler. 

2013 yılında yaşadıkları bölgeler riskli alan ilan edilen mahallelilerin açtığı davalar sonucunda riskli alan kararı iptal edilmişti. Öte yandan 2015’ten itibaren Sarıyer’in çeşitli mahallelerinden bir araya gelen halkın uyarısı ve desteğiyle Sarıyer Belediyesi 2981 sayılı İmar Affı Kanunu’nun işletilebilmesi için Islah İmar Planı çalışmaları başlatmıştı. Bu çalışmaların geldiği son noktada içinde bulunduğumuz 2017 Eylül ayı içerisinde Baltalimanı ve Fatih Sultan Mehmet mahalleleri için yapılan Islah İmar Planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi. 

İmar Affı yasasının işletilerek yaşam alanlarının hukuki güvenceye kavuşturulma mücadelesi süre dursun, mahalleli bu defa da ikinci kez riskli alan ilanıyla karşı karşıya kaldı. 6306 sayılı Afet ve Riskli Alanlarda Dönüşüm yasasında torba yasa ile yapılan, alandaki binaların %65’inin ruhsatsız olması durumunda müdahaleyi öngören değişikliğin ardından bölge yeniden riskli alan edildi ve bunun üzerine mahalleli tarafından tekrar dava açıldı. Davalar sürerken, bu sefer de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli alan kararına dayanarak 1/5000 ve 1/1000 planları askıya çıkardı.

Askıya çıkan planlarla ilgili temel sorun, 1000 ve 5000 planlarla dönüştürülmesi öngörülen alanda yaklaşık 30 küsur yıldır yaşayan mahallelinin yerleşim alanına dair hukuki güvencelerinin sağlanmamış olmasıdır. Elektrik, su faturasını ödeyen, durağı olan, vergisini veren mahallelinin tapuları olmadığı halde bölge Bakanlık tarafından 1000 ve 5000 planlarla dönüştürülmek istenmektedir. Mahallelilerin temel talebi, herhangi bir değişiklik yapılmadan önce 2981’in işletilerek hukuki güvencenin sağlanmasıdır. Bu talep dilekçede 

Planlama alanında yaşayanların idareniz dahil tüm kamu kurumları nezdinde yerleşimci haklarını taşınmaz esaslı hukuki güvenceye alan sağlıklılaştırma, dönüşüm, yenileme vb. uygulamaların gündeme gelmesi gerektiği konusundaki talebi dikkate alınmamıştır. Bizler üzerinde yaşadığımız arazinin mahallede yerleşik herkes hak sahibi olacak biçimde topluca tarafımıza devrini, akabinde gerekiyorsa kamu idaresi tarafından süre sınırlaması da konularak sürecin işlemesi gerektiği kanaatimizi bir kere daha belirtiyor;

Mevcut yerleşimcilerin haklarının belirsizliğe sürüklendiği, şehircilik ilke ve esaslarına uygun olmayan standartlarla yapılarak yetkisiz idarelerce onanmış askıdaki planlara itiraz ediyorum.”

şeklinde belirtilmiştir.

Temelde bu talep çerçevesinde bir araya gelen mahalleliler, 8860 bağımsız birimin bulunduğu bölgeden toplam 6684 itiraz dilekçesi toplayarak, Beşiktaş Balmumcu’daki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde adeta bir gövde gösterisi yaptılar. Bir yandan riskli alan davaları devam eden mahalleli, aynı zamanda planlara da itirazını ifade ederek birlikteliğini koruyor ve mücadelesine devam ediyor, bütün mahallelere örnek oluyor.

(Fotoğraflar Muhtar Osman Karaçam facebook hesabından alınmıştır.)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*