Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi Siteler Yaşam ve Dayanışma Derneği’nden açıklama

2013 yılında 6306 sayılı kanun uyarınca “riskli alan” ilan edilen, haksız hukuksuz alınan bu karara karşı açtıkları davayı kazanarak “riskli alan” kararını iptal ettiren Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Mahallesi Siteler mevkii sakinleri geçtiğimiz günlerde Sultangazi Belediyesi’nin mahallede “korsan” bildiri dağıtması ve mahalleliden imza toplamaya çalışması nedeniyle komşularına yönelik bir açıklama yayımladı.

Siteler yerleşimcileri açtıkları toplu davalarla, 2013 yılında alınan “riskli alan” kararını da; riskli alan ilan edilen bölgede rant amaçlı hazırlanan 1/5000 ölçek ve 1/1000 ölçek planları da iptal ettirmişti. Bu gelişmelerden sonra Siteler sakinlerini yoksayıp mahallelerini rant alanı olarak görerek bir şey elde edemeyeceğini anlaması gereken Sultangazi Belediyesi bir kere daha mahalleliyi bilgilendirmeden rıza alma çabasına girdi. Bu amaçla broşür hazırlayıp dağıtan, mahalleliden yerleşimlerinin “Sultangazi Belediyesi ve TOKİ tarafından yenilenmesini” istediğine dair imza toplamaya kalkan belediyenin bu girişimine karşı Siteler sakinleri organize oldukları SİTE-DER vasıtasıyla bir açıklama yayımladı. Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Mahallesi Siteler Yaşam ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamanın tam metnini veriyoruz.

 

“Sevgili Komşular, Sevgili Siteler Sakinleri

Geçtiğimiz hafta içerisinde Sultangazi Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, Belediye Zabıtası eli ile mahallemizde bir Broşür ve ekinde dilekçe örneği dağıtmıştır.

Komşularımızdan gelen sorular ve tepkiler üzerine, Bu dağıtılan belgelere ilişkin SiteDer olarak yaptığımız değerlendirme ve görüşlerimizi her zaman olduğu gibi toplantılarımıza katılamayan komşularımız için paylaşmak istiyoruz.

1-Belgelerini İmzalamıyoruz;

Öncelikle belirtmek gerekir ki Broşür ekinde verilen ve tapu sahiplerinden imzalayarak Belediyeye teslim edilmesi istenen dilekçeler hukuksal olarak hükmü olmayan ve aynı zamanda cevap verilmesi zorunluluğu da olmayan bir belgedir.

Yasal olarak belediye meclisi yada başkaca bir resmi organın kararına dayanmayan bu belgelerin iyi niyetle dağıtıldığına da inanmıyoruz.

Sultangazi Belediyesi ve TOKİ logosu ile gönderilen bu belgelere cevap verme mecburiyetimiz yoktur.

Bu güne kadar, bu tür projesi, muhatabı belli olmayan ve bizi tek taraflı zora sokabilecek evrakları imzalamadık. Bunu da imzalamayacağız.

2-Sözlerine İnanmıyoruz;

Sanki her iki dernekle anlaşıldığını ima eden cümleler barındıran broşürde Belediye doğruları söylemiyor.

İlk günden beri belediye ve diğer idarelerle, üyelerimiz ve komşularımız ile paylaşmadığımız her hangi bir görüşmemiz olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır.

Derneğimizin resmi internet sayfasında ve yine facebook sayfasında hep paylaştığımız üzere idari kurumlarla görüştüğümüzde kesinlikle proje, plan v.s üzerine konuşmadık, konuşmayız.

Her seferinde önceliğimiz olan Şeffaf, Adil ve Katılımcı bir dönüşüm yöntemi izlenmesini talep ettik, sözümüzün arkasındayız yine aynı şeyleri talep ediyoruz. Bu ön şartımız garanti altına alınmadıkça hiçbir söz, yazı ve vaade inanmadık, inanmayacağız.

3-Suçlarına ortak olmuyoruz;

Hatırlayacağınız üzere ilk günden beri her platformda idareye ve belediyeye, Siteler halkını yok sayıyorsunuz, haklarımızı ihlal ediyorsunuz, hukuk dışı davranıyorsunuz, kamu kaynaklarını israf ediyorsunuz, suç işliyorsunuz, biz bu adaletsizliği kabul etmiyoruz dedik,

Açtığımız bütün davaları istisnasız kazanarak haklılığımızı yargı önünde de kanıtladık.

Üzülerek görüyoruz ki söylenen onca söz ve kazanılan onca davaya rağmen Sultangazi Belediyesi süreçten hiç bir ders çıkartmamıştır.

Yine Siteler halkını yok sayıyorlar, Siteler Halkının istekleriyle değil rant için sitelerden mülk alanların istekleriyle hareket ediyorlar.

Yine Şeffaf, Adil ve Katılımcı olmak yerine dar çevrelerle gizli kapaklı işler yapıyorlar.

Yine herkesi sürece katmak yerine, siteler halkının çoğunun tatilde olduğu dönemde katılımın önünü tıkıyorlar. Yine Haklarımızı güvenceye alacak çalışmalar yerine, önümüze belirsizlikler koyuyorlar.

Yine hukuka uygun olarak yasal organlarda kararlar almak yerine, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü gibi tüzel kişiliği bile olmayan imzalarla hukuk dışı davranıyorlar.

Yine kaynakları halk için kullanmak yerine, vergilerimizden oluşan bütçe ile broşür bastırıp, dağıttırarak kamu kaynaklarını israf ediyorlar.

Yine Siteler halkıyla sevgi ve saygıya dayalı ilişkiler kurmak yerine, broşürleri zabıta memurlarına dağıttırarak hem kamu kaynaklarını israf ediyorlar hem de korku salmaya çalışıyorlar.

Yine sorumlu birer idareci gibi halkın taleplerini dinlemek yerine, makam ve görevlerini kötüye kullanıp talep toplamak gibi başkaca hiçbir mahallede kullanılmayan ve yetkileri de olmayan daha da önemlisi sonucu denetlenemeyen işlere kalkışıyorlar.

Yine saygın bir kurum gibi davranmak yerine, Emlak simsarları diliyle konuşuyorlar.

Yine adalete, hakka, hukuka uygun davranmak yerine Siteler Halkına karşı suç işlemeye devam ediyorlar.

Bizde yine diyoruz ki, mesele dört duvar değil. Komşularımızın haklarının ve mahallemizin zarar görmesine seyirci kalmayacağız, Suçunuza ortak olmayacağız.

4-Çağrı yapıyoruz;

Sultangazi Belediyesini;

Bir kez daha tek güvencemiz olan demokrasiye ve hukuka uymaya çağırıyoruz.

Bir kez daha her şeyin tüm komşularımıza açık platformlarda konuşulacağı Şeffaflığa çağırıyoruz.

Bir kez daha üretilecek her şeyin Adil paylaşımına çağırıyoruz.

Bir kez daha başından sonuna, tüm komşularımızın Katılımı ile yönetilecek bir dönüşüm süreci izlemeye çağırıyoruz.  

Denenmişi denemenin akla, bilime ve hukuka aykırı olduğunu hatırlatıyoruz.

Sevgili komşularımız ile birlikte dört yılı aşkın süredir yürüttüğümüz haklı mücadelemizden öğrendiklerimiz ve örgütlülüğümüzün gücü ile huzurumuza yapılan bu saldırıyı da boşa çıkartacağımıza inanıyoruz. En sıcak komşuluk duygularımız, sevgi ve saygılarımızla…

Siteler Bizimdir Bizim Kalacak.”

BİZLER DE MAHALLELER BİRLİĞİ OLARAK SULTANGAZİ BELEDİYESİ NEZDİNDE TÜM KAMU İDARECİLERİNİ YERLEŞİMCİLERİ YOKSAYAN UYGULAMALARINDAN VAZGEÇMEYE; AYAKOYUNLARI İLE MAHALLELERİMİZİN KOMŞULUKLARINI BOZMA ÇABASINI BIRAKMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*