Kirazlıtepe’de Yapı Kayıt Belgeli Camiiye Usülsüz Yıkım

Üsküdar Kirazlıtepe’de sabah 04:00 sularında çevik kuvvet polisleri ile birlikte gelen Üsküdar Belediyesi ekipleri herhangi bir tahliye veya yıkım tebligatı olmaksızın mahallelinin halen kullanmakta olduğu yapı kayıt belgeli, ruhsatlı Esentepe Camii’ni yıktı. 

Kirazlıtepe mahallesi bir yılı aşkın bir süredir Belediye Kanunu’nun 73. maddesi uyarınca kentsel dönüşüm kapsamına alınmış, Üsküdar Belediyesi ve TOKİ arasında yapılan görüşmelerin yarattığı belirsizlik ortamında dernekleşme yoluna gitmişti. Şubat ayı başında mahallenin riskli alan ilan edilmesiyle devreye Bakanlık girmiş, bunun üzerine mahalleli bir araya gelerek “Ellerinizi bizim mahallemizden, evlerimizden çekin!” demiş ve riskli alan kararına karşı dava açmıştı. Üsküdar Belediye Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeyinde görüşmeler olmuş, mahalleli ile yetkili kurumlar çeşitli yazılı ve sözlü müzakere süreçlerini devam ettirmektelerdi. Halen müzakereler devam etmesine rağmen belediye yetkilileri herhangi bir şekilde mahallede yaşayanların güvenliğini sağlamaksızın, asbest ölçümü yapaksızın, önlem almaksızın yıkımlara başlamış, mahallelinin yazılı ve fiili itirazıyla karşılaşmıştı. Nihayet kendi birliğini sağlayan mahallelilerse camiinin hala aktif olduğunu, kentsel dönüşüm sürecinden bağımsız olarak insanların etkin şekilde ibadet için camiiyi kullandıklarını belirterek camii yıkımını durdurmuşlardı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüşme randevusu alınmışken, Üsküdar Belediyesi’nin tekrar görüşmeye dair talepleri ortadayken, herhangi bir tahliye veya yıkım tebligatı olmaksızın yapı kayıt belgeli ve etkin olarak kullanılan mahalle camiisinin yıkılması mahallede tepkiyle karşılandı ve kafalardaki soru işaretlerini çoğalttı.

Kirazlıtepe halkı son olarak, belediyenin bu müdahaleleriyle bir şantiye ve yıkıntı ortamı yaratarak müzakere halindeki mahalleliyi yıldırma stratejisi güttüğünü, bu stratejiye boyun eğmeyeceklerini ifade etti. 

 

1 Comment

  1. Yazıklar olsun; 2014 yılında yıkılan camiyi Üsküdar belediyesi niçin restore etmiş bu halkı ve inanç özgürlüğünü yok saymaktan başka bir şey değil o zaman yapılanlar hangi vicdan sızlatmaz acaba bu güzelim halka zulümden vaz geçmelerini dilerim hepimize geçmiş olsun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*