Uzundere Köylülerinin JES zaferi!

Uzundere köylüleri bir oldu, yaşamlarına sahip çıktı!

Uzundere köylüleri, uzun süredir kendi zeytinliklerine yapılması planlanan Jeotermik Elektrik Santrali (JES)’ne karşı mücadele etmekteler. En son, proje dışında kalan bir alana bir gece ansızın JES inşa etmek için gelen araçları engellemek için başlattıkları nöbet hukuki biz zaferle sonuçlandı.

İzmir ili Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere köyü sakinleri, zeytinlik alanları civarına yapılması planlanan JES’e karşı mücadele etmeye devam ediyorlar.

Adem Petrol şirketi, 2017 yılı Haziran ayından beri Uzundere köyü etrafındaki zeytinlik alana yakın bir mevkiiye JES projesi yapmak için çeşitli girişimlerde bulunmaktaydı. Projenin askıya çıkmasını takiben bir hafta içinde Uzundere köylüleri bir araya gelip zeytinlik alanlarının JES etki alanında kalması, JES’in çevrede yaratacağı zararlar ve planın üst ölçek planlarla uyumsuzluğu gerekçeleriyle plana itiraz etmişlerdi. İzmir Valiliği ise bu itirazları dikkate almadı ve 2017 Temmuz ayında ÇED’e gerekli olmadığı kararını verdi. Bunun üzerine JES ile ilgili bir bilgilenme sürecine giren köylüler, öncelikle Aydın’daki benzer süreçleri yerinde incelediler, Kuşadası Caferli köyünde konuyla ilgili düzenlenen toplantılara katıldılar. Bu bilgiler doğrultusunda itirazlarını sürdürme kararı alan köylüler konuya dair daha önceki benzer dava dosyalarını inceleyerek Mahalleler Birliği gönüllülerinin desteğiyle dosyalarını hazırlayıp Ağustos ayında İzmir 1.İdare Mahkemesi’nde JES projesine karşı davalarını açtılar.

Ancak geçtiğimiz Şubat ayında, şirketin kuyu için arama yapan araçları bu sefer civardaki başka bir arsada ortaya çıktı. Araçların getirildiği bölge, söz konusu projenin ruhsat alanı dışında kalan, açılması planlanan kuyuların açılacağı parsellerden uzakta, farklı bir parseldi. ÇED sürecinin işletilmediğini ve hileli bir durum söz konusu olduğunu söyleyen Uzundereliler derhal bu araçları engelleyerek burada nöbet tutmaya başladılar. Bölgeye gelen CHP milletvekilleri konuya dair bilgi alıp Valilik ve Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüşmek üzere buradan ayrıldılar. Aynı gün içinde İzmir Valiliği köylülere mahkeme sonuçlanıncaya kadar burada bir proje yapılmayacağını, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın bölgede ÇED süreci işletilmeden herhangi bir sondaj çalışmasının yapılmaması emrini verdiğini iletti. Uzundereliler ise açıklamalara itibar etmeden iş makinaları alanı terk edinceye kadar bölgede nöbet tutmaya devam edeceklerini ifade ederek kararlılık gösterdi.

Nihayet, 13 Şubat tarihinde İzmir 1. İdare Mahkemesi, dava konusu proje dahilindeki sondaj kuyusu açma işlemlerinin durdurulmasına kararını verdi. Kararı büyük bir coşkuyla karşılayan Uzundereliler, ilgili evrakları gerekli yerlere ilettikten sonra bir açıklama yaparak nöbetlerini sonlandırdılar.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*