Uzundere’de Jeotermal Enerji Santrali ve Etkileri Konulu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

İzmir İli Karabağlar İlçesi Uzundere Mahallesi 300 yıllık geçmişe sahip bölgenin en eski ve yerleşik yerleşim alanıdır. Uzundereli köylüler geçtiğimiz Haziran ayında köylerinin civarına Jeotermal Elektri Santrali projeleri yapılacağı haberini aldılar.

19 Haziran 2017 tarihinde İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ilan panosunda yayınlanan karara göre Jeotermal Elektrik Santrali için kazılması düşünülen toplam 14 kuyu var. İlk aşamada köyün evlerine 50-60 metre mesafede, okula ve zeytinlik alanlara da çok yakın olan iki kuyu açılması ön görülmüş. Bu kuyular dışında köyün içinde evlerin üzerine denk gelen üç kuyu daha planlanıyor. Altı kuyu ise zeytinlik alanların ortasına denk geliyor.

Köylüler Uzundere Kentsel Koruma Derneği kanalıyla bu karara 21 Haziran’da itiraz etmelerine rağmen bu itirazlarına bir cevap alamadılar. Ancak bir ay sonra, 10.07.2017’de İzmir Valiliği ÇED Raporunun (Çevre Etki Değerlendirme Raporu) gereği yoktur diyerek açıklama yaptı.

Bu gelişmeler üzerine 30/07/2017 günü Köy Meydan’ında Jeotermal enerji etkileri ve Uzundere Köyü’ndeki projenin değerlendirildiği bir toplantı yapıldı. Toplantıda yapılan değerlendirmeler sonunda, konuya ilişkin yasal sürecin başlatılması ve ÇED Gerekli Değildir kararının iptali talepli davanın yasal süresi içinde açılmasına karar verildi.  Bundan sonra da JES konusunda çalışmaların sürdürülmesine karar verildi.

Bilgilendirme toplantısından bir görüntü.

 

Uzundereli arkadaşların Jeotermal Enerjinin Etkileri konusunda hazırladığı bilgilendirme yazısına buradan ulaşabilirsiniz..

3 Comments

 1. Jeotermal Enerji Santrallerinin yaşam bölgelerine ve doğal çevreye uzun süredir verdiği zararları ege bölgesinde ki bu yakıcı süreci yerel gazetelerden sosyal medyadan İzmir’de bazı platformlarda bir araya geldiğimiz örğütlerden işitiyor ve izliyorduk.Uzundere’de geçmiş tarihlerde yapılan bazı yeraltı yerüstü çalışmalarının bilimsel raporlarına da Kentsel Dönüşüm belası yüzünden ulaşma imkanımızda olmuştu bölgenin sönmüş volkanik hareketlere aktif olmayan fay hatlarına sahip olduğu köyümüzün kurulu olduğu bölgenin zemininin bu aktif olmayan fayların etki alanında olmadığını biliyorduk. Fakat dönüşüm alanı riskli bölge kararlarından kurtulan Uzundere köyü ve tarımsal faaliyet sürdürülen arazilerin bulunduğu bölge ile ilgili olarak 18 Haziran 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün sitesi duyurular sayfasında JES’le tanıştık tam 1Umut gönüllülerinin desteğiyle İzmir Büyükşehir Belediyesinin köyümüze yakın bir alanda Katı atık transfer tesisi ,asfalt plant tesisi ve şantiyeler yapma planına dava açmaya çalıştığımız günün iki gün öncesinde yayınlanan bu ilana itiraz etmemiz süreyi kaçırmamamız gerektiğini 1 Umut gönüllüleri bizlere iletti iki madde ile itirazlarımızı İl Müdürlüğüne yaptık. 18 Temmuz 2017 tarihinde askıdan inen bu dosyanın cevabı tarafımıza ulaşmadan yangından mal kaçırırcasına 19 Ağustos 2017 tarihinde ÇED gerekli değildir kararı ile proje tekrar askıya çıkarıldı. Mahalleler Birliği temsilciler toplantısına acil olarak bu konuyu taşıdık köyümüzü temsilen toplantıda yer alan Mehmet Türkeli hocamıza nasıl bir dava açma yöntemi izlememiz nelere dikkat etmemiz gerektiği ve bu konuların ülke genelinde uzmanları hakkında 1Umut gönüllülerinden Özgür ve Emre hocam gerekli bilgilendirmeleri yapmış yönlendirmeleri ile görüştüğümüz bilim insanlarının ,hukukçuların ve çevre hareketlerinin temsilcilerinin notlarını Özgür arkadaşımıza iletmiş toplanan bu bilgi ve belgeleri 1Umut emekçilerinin dava dosyası haline getirmesiyle İzmir 1. İdare mahkemesinde davamızı açmış bulunmaktayız. Yaşasın Birliğimiz…

 2. Hep bir ağızdan türkü söyleyip
  hep beraber sulardan çekmek ağı,
  demiri oya gibi işleyip hep beraber,
  hep beraber sürebilmek toprağı,
  ballı incirleri hep beraber yiyebilmek,
  yârin yanağından gayrı her şeyde
  her yerde
  hep beraber!
  diyebilmek
  için
  mücadeleniz hiç bitmesin.

 3. Hepbir ağızda türküler söylüyoruz duyuyor musunuz,içimizde oluşturduğunuz 1umudumuzla büyüyoruz görüyor musunuz,geleceğe sizinle yürüyoruz biliyor musunuz,1umutla,bu mücadele,bu direniş daima sürecek,yaktığınız meşale asla sönmeyecek.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*